Megalift Sistem'de Satış Sonrası Eğitim Hizmeti

Megalift Sistem'de Satış Sonrası Eğitim Hizmeti

Megalift Sistem'de Satış Sonrası Eğitim Hizmeti

Kaldırma ve istifleme çözümlerine ihtiyaç duyan firmalar için sadece satın alma işlemini gerçekleştirmek, verimlilik açısından çoğu zaman tek başına yeterli olmuyor. Çünkü iş gücünden ve zamandan tasarruf edebilmenin ve üretim seviyesini yükseltmenin tek yolu, personelin işletmeye getirilen yeni makineleri nasıl kullanacaklarını tam olarak bilmesinden geçiyor. Bu kritik noktaya odaklanan Megalift Sistem, deneyimli kadrosu aracılığıyla işletmelerin yatırım maliyetlerini en kısa sürede geri almalarına ve kârlılıklarını artırmalarına yardımcı olacak eğitim süreçlerini ciddiyet içerisinde hayata geçiriyor.

Ürün Eğitimleri İş Yerinde Veriliyor

Megalift Sistem’in deneyimli kadrosu, ürettiği projeler aracılığıyla işletmelerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda satış sonrasında ürünlerin doğru kullanımı ile ilgili olarak firma ve kuruluşlara yerinde eğitimler veriliyor. Eğitimin tamamen iş yerinde verilecek şekilde tasarlanması sayesinde işletme personeli, alışkın olduğu çalışma ortamından ayrılmadan ihtiyaçları olan bilgiyi kolayca öğrenip anında uygulamaya başlıyor.

Megalift tarafından hazırlanan eğitimlerde güvenli çalışma ortamının oluşturulmasına da dikkat ediliyor. Bu kapsamda öncelikle iş güvenliği ve işçi sağlığına odaklanılıyor. Eğitim sırasında ayrıca, ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken konulara ağırlık verilerek hata payı en az seviyeye indirilmeye çalışılıyor.

Satış Öncesi ve Sonrası Hizmetler ile Verimlilik Artırılıyor

Müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan Megalift Sistem, satış öncesinde vermekte olduğu danışmanlık hizmeti ile işletme ihtiyaçlarını tam olarak belirlemeyi amaçlıyor. Konusunda uzman teknik kadro, projenin beklenen kalite seviyesini yakalayabilmesi için gerekli işlemleri en kısa sürede sonuçlandırarak hazırladığı raporları müşteriye teslim ediyor. Böylece mümkün olan en kısa sürede satış sonrası eğitim aşamasına geçilerek, işletmede görevli personelin daha verimli çalışabileceği bir ortam yaratılıyor.

Kurumsal danışmanlık ve eğitim hizmetlerine ek olarak verimlilik artışının istenilen düzeyde olabilmesi için periyodik bakım süreçleri de titizlikle yönetiliyor. Periyodik bakım takvimi, yapılan anlaşmada tüm detayları ile belirtiliyor. Takvim dışında oluşabilecek arızalar içinse beş aşamalı servis süreci devreye giriyor. Bu sürecin ilk aşamalarında işletme tarafından gönderilen ürün veya parçalardaki arızaların belirlenmesine yönelik kontroller yapılıyor. Belirlenen arızalar, rapor hâlinde işletmeye sunularak onay bekleniyor. Onay geldikten sonraysa ilgili işlemler gerçekleştirilip belgelendiriliyor.

Megalift Sistem Doğru, Kaliteli ve Güvenilir Hizmete Odaklanıyor

Kaldırma ve istifleme çözümlerinin projelendirilmesinde 41 yıllık deneyime sahip kadrosu ile Megalift Sistem, ilkelerinden taviz vermeden istikrarlı büyümesini devam ettirmeyi amaçlıyor. Bu hedefi yakalayabilmek için sektöründeki tüm yenilikleri takip eden deneyimli kadro, edindiği bilgilerden yola çıkarak “Mega” markası çatısı altında etkili ürünler geliştiriyor.

Megalift Sistem, ayrıca ürün yelpazesinin müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geniş olmasına da özen gösteriyor. Kendi markası adı altında ürettiği yük asansörleri, konstrüksiyon sistemleri, personel ve yük platformlarına ek olarak Yale, Tigrip ve Pfaff markalarının Türkiye resmi distribütörlüğünü de yapıyor. Üstelik sadece dünyanın önde gelen firmalarının ürünlerini müşterileri ile buluşturmakla kalmayıp; Pfaff, Tigrip ve Yale satış sonrası destek hizmetlerini de eksiksiz şekilde yerine getiriyor.

Megalift Sistem, Yale Türkiye Distribütörüdür.

Bize Ulaşın